Zespół nadwrażliwego jelita

Dawniej zespół drażliwego jelita nazywany był nerwicą jelit. Dolegliwość ta może przybierać dwie postacie – zatarciową lub biegunkową. Każda z nich negatywnie wpływa na jakość życia pacjenta, powoduje dyskomfort i nierzadko związana jest z depresją. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są znane, jednak choroba ta ma związek z nadwrażliwością trzewną, a także nasila się podczas dużego napięcia emocjonalnego, jak stres, depresja, czy lęk przed trudnymi sytuacjami. Zdarza się, że ból brzucha, zaparcia, wzdęcia, lub biegunki występują nie tylko przed ważnym egzaminem, czy rozmową o pracę, ale nawet wywołują je wydarzenia kojarzące się pozytywnie, np. wyjazd na wakacje, randka czy spotkanie ze znajomymi. W przypadku tej choroby diagnoza jest niezwykle trudna, ponieważ nie można jej wykluczyć za pomocą badań krwi czy gastroskopii. Lekarz musi więc opierać się głównie na wywiadzie z pacjentem. Ponadto objawy jelita drażliwego często towarzyszą innym schorzeniom układu pokarmowego, stąd też rozpoznanie choroby może trwać bardzo długo. Sprawdź również artykuł: Ginekolog Poznań – kiedy wybrać się na wizytę? Kompletny poradnik

Jeśli jednak ból brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia, uczucie niepełnego wypróżnienia, czy wrażenie –„przelewania” i „przetaczania” należą do długotrwałych dolegliwości, warto udać się do specjalisty, który będzie w stanie rozpoznać chorobę i zlecić skuteczne metody radzenia sobie z nią. Stosowanie leków na zespół jelita drażliwego  bez konsultacji z lekarzem to zdecydowanie zły pomysł – niewłaściwie wybrane farmaceutyki mogą bowiem zrobić więcej szkody, niż pożytku.

Zespół nadwrażliwego jelita (ZNJ) to choroba przewodu pokarmowego, która charakteryzuje się występowaniem przewlekłych i nawracających bólów brzucha, biegunki lub zaparcia, wzdęć i odbijania. Choroba ta jest diagnozowana u około 10-15% populacji i częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Przyczyna ZNJ nie jest do końca poznana, jednak wiadomo, że choroba ta wiąże się z zaburzeniami funkcjonowania jelita grubego i jego układu nerwowego. Czynniki takie jak stres, nieprawidłowa dieta, niewłaściwe nawyki żywieniowe oraz zaburzenia hormonalne mogą wpływać na rozwój choroby.

Czytaj  Zabiegi pielęgnacyjne w zaciszu domowym – jak samodzielnie wyleczyć łupież

Leczenie ZNJ opiera się na kilku krokach, w tym:

  1. Dieta: W przypadku ZNJ zaleca się dietę bogatą w błonnik, niską w tłuszcz i cukier oraz eliminację produktów, które mogą prowokować objawy choroby, takich jak kawa, alkohol, przyprawy, nabiał, słodycze i niektóre owoce i warzywa.
  2. Farmakoterapia: Leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe i przeczyszczające mogą być stosowane w celu złagodzenia objawów ZNJ.
  3. Terapia behawioralna: Zaleca się stosowanie technik relaksacyjnych i terapii behawioralnej w celu redukcji stresu i poprawy jakości życia.
  4. Probiotyki: Zaleca się stosowanie probiotyków, które wpływają na florę bakteryjną jelit i mogą zmniejszyć nasilenie objawów choroby.
  5. Aktywność fizyczna: Zaleca się regularną aktywność fizyczną, która wpływa na poprawę funkcjonowania jelit oraz zmniejszenie stresu.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakiejkolwiek terapii i stosować się do zaleceń lekarza w celu kontrolowania objawów choroby.

Ten wpis został opublikowany w Poradnik dnia , przez .