Modelowanie policzków to zabieg polecany przede wszystkim osobom powyżej 40. roku życia, u których rozpoczynają się procesy starzenia, skutkujące zmianami kształtu twarzy. Współczesna medycyna oferuje wiele metod modelowania policzków, wśród których wyróżnia się m.in. wypełnianie policzków kwasem hialuronowym, lipofilling, modelowanie z użyciem nici liftingujących, a także lipolizę iniekcyjną. Konsultacja z lekarzem pozwoli wybrać tą najlepszą.
Około 40. roku życia na twarzy pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Tkanka tłuszczowa zgromadzona wokół skroni, łuków brwiowych i policzków zaczyna zanikać, skóra robi się mniej jędrna i sprężysta, a twarz, przypominająca wcześniej literę V, nabiera bardziej kwadratowego kształtu. W takich sytuacjach polecane są zabiegi, które przywracają jej owal. Jednym z nich jest modelowanie policzków. – Podskórna tkanka tłuszczowa twarzy z wiekiem zanika, a policzki robią się płaskie. Powiększenie ich w umiarkowanym zakresie powoduje, że wygląda się młodziej nawet o 5-8 lat – powiedział agencji Newseria Lifestyle dr n. med. Marcin Jadczak, lekarz medycyny estetycznej.
Małoinwazyjne sposoby modelowania policzków
Jedną z najpopularniejszych metod modelowania policzków jest stosowanie wypełniaczy, wśród których stosunkowo najczęściej wykorzystuje się kwas hialuronowy. Jest to substancja naturalna, występująca w każdym organizmie, a jej główną właściwością jest wiązanie cząsteczek wody, a także synteza włókien kolagenowych. Wraz z upływem lat, organizm produkuje coraz mniej kwasu hialuronowego, a to odbija się na poziomie nawilżenia, jędrności oraz sprężystości skóry. Modelowanie policzków za pomocą kwasu hialuronowego polega na wstrzyknięciu substancji pod skórę za pomocą igły lub kaniuli. Jest to zabieg szybki (trwa około 30 minut), bezbolesny i bezpieczny. Powstały w ten sposób implant jest miękki, elastyczny oraz upodabniający się do otaczającej tkanki. Efekty zabiegu są natychmiastowe i utrzymują się około 18 miesięcy.
Coraz częściej praktykowaną metodą modelowania policzków jest lipofilling, czyli przeszczep własnej tkanki tłuszczowej. W pierwszym etapie zabiegu pobiera się tłuszcz z ud lub brzucha pacjentki, a następnie podaje się go kaniulą w policzki. Oprócz ich wypełnienia, dzięki przeszczepowi tłuszczu skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Efekty lipofillingu utrzymują się przez kilka lat, gdyż – w porównaniu do kwasu hialuronowego – tkanka tłuszczowa nie jest wchłaniana przez organizm w tak szybkim tempie. Niewątpliwą zaletą przeszczepu tłuszczu jest także fakt, że zabieg można powtarzać oraz łączyć z innymi procedurami medycyny estetycznej.
Dużą skutecznością działania charakteryzuje się modelowanie policzków za pomocą nici liftingujących. Metoda ta polega na wprowadzeniu pod skórę specjalnych nici chirurgicznych, za pomocą których lekarz modeluje zarówno tkankę podskórną, jak i skórę oraz umieszcza je w pożądanym położeniu. Zabieg jest bezpieczny, gdyż nie wymaga narkozy oraz cięć skalpelem, nie pozostawia blizn, a jego efekty widoczne są natychmiast i utrzymują się przez kilka lat. Warto też wiedzieć, że modelowanie policzków z wykorzystaniem nici liftingujących niesie ze sobą inne pozytywne rezultaty. Dzięki niciom umieszczonym w tkance organizm podnosi tempo produkcji nowego kolagenu, a skóra na policzkach staje się jędrna, gładka i elastyczna. Nici są całkowicie wchłanialne, co dzieje się stopniowo przez 12-18 miesięcy.
Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które – oprócz utraty kształtu policzków – borykają się także z tzw. chomikami, czyli nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w ich dolnej części, jest lipoliza iniekcyjna. Jest to forma usunięcia niechcianego tłuszczu, ale bez interwencji chirurgicznej. W trakcie zabiegu lekarz wstrzykuje pod skórę na policzkach fosfatydylocholinę – naturalny składnik, który wnika do komórek tłuszczowych oraz prowadzi do ich rozpadu. Następnie są one transportowane do wątroby oraz wydalane z organizmu. Lipolizę iniekcyjną przeprowadza się na niewielkich partiach ciała, takich jak policzki, którym można dzięki niej przywrócić młody i jędrny wygląd.